Umut Yayımcılık: Kaypakkaya’nın fikirleri yargılanamaz!

137 0

Haber Merkezi: ”Bütün Yazıları, İbrahim Kaypakkaya” kitabının basımını yaptığı gerekçesiyle Umut Yayımcılık ve Yön Matbaa yetkililerine açılan davanın ikinci duruşması 18.09.2019 günü saat 15.30’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Duyarlı tüm kesimlere davayı takip etme ve dayanışma çağrısı yapan Umut Yayımcılık, “Yayınevimiz şahsında yargılanmak ve yasaklanmak istenen İbrahim Kaypakkaya’nın fikirleridir.” açıklamasında bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede İbrahim Kaypakkaya’nın Bütün Yazıları kitabı “terör örgütü yayını” olarak gösterilmiş ve “terör örgütlerinin yayınlarını basmak ve yayınlamak” iddiasıyla Umut Yayımcılık ve Yön Matbaa yetkililerine dava açılmıştı.

İbrahim Kaypakkaya’ya ait kimi pasajlar aktarılarak oluşturulan iddianamede “örgütlenme çağrısı”, “eylem çağrısı”, “örgüte üye ve faaliyet alanı teminine yönelik çağrı”, “örgütsel program yapma”, “örgütsel propaganda” gibi “suçlar” tespit edilmiş ve Kaypakkaya’nın aşağıdaki sözleri bu suçlara “kanıt” olarak verilmişti:

“İşçi sınıfı örgütlerini, proleter devrimci düşüncenin güneşi ile aydınlatalım.”

“Çünkü halk tava gelmiş toprak gibidir, bizler de sağlam ve yeşermeye hazır tohumlar olmalıyız.”

“Görevimiz mücadele kuvvetlerimizin örgütlenmesi ve seferber edilmesidir.”

“Bütün uluslar için tam hak eşitliği, ulusların kendi kaderini tayin etme hakkı, bütün ülkelerin işçilerinin ve ezilen halkların birleşmesi”

“Herkesin gözü önünde yükseklere çektiğimiz bayrağın, proletaryanın kızıl bayrağı olup olmayacağı, işaret ettiğimiz lekelerin temizlenip temizlenmeyeceğine bağlıdır.”

Ölümünün ardından kırk altı yıl gibi bir zaman geçmiş olmasına rağmen komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın fikirleri hâkim sınıfları ve devleti korkutmaya devam ediyor. Bilindiği gibi Kaypakkaya’ya dair her türlü görsel ve yazılı materyal, devlet tarafından sistematik olarak yasaklanmaya ve yok edilmeye çalışılıyor. Daha önce de çok kere yasaklama ve toplatma kararlarına maruz kalan İbrahim Kaypakkaya’nın “Bütün Yazıları” bugün bir kez daha devletin hedefine oturtulmuş durumda. Yakın zamanda sanatçı Pınar Aydınlar “Kaypakkaya’yı övmek” “suçundan” ceza alarak hapis yatmış ve yine Kaypakkaya resimli Partizan flamalarına birçok kere soruşturma başlatılmıştı. Mezarı başında yapılan anmaların dahi yasaklandığı ve “suç” sayıldığı İbrahim Kaypakkaya ile ilgili son olarak kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya’ya Gazete Duvar’da yayınlanan yazısı nedeniyle soruşturma açılmıştı. Soruşturma gerekçesi ise İbrahim Kaypakkaya’yla anılarını anlatmış olmasıydı.

Devletin uydurma gerekçelerle İbrahim Kaypakkaya ile ilgili “suç” ve “suçlu” yaratma çabasında olduğunu, gerçekte engellenmek istenenin onun fikirleri olduğunu belirten Umut Yayımcılık, tüm devrimci-demokrat kesimlere, özgür basın ve yayınevi emekçilerine davayı takip etme ve sahiplenme çağrısı yaparak “Kaypakkaya’nın fikirleri yargılanamaz” dedi.

Tarih: 18 Eylül 2019 (Çarşamba)

Saat: 15.30

Yer: Çağlayan Adliyesi, 36. Ağır Ceza Mahkemesi

Related Post