Türkan Albayrak direnişe başladı, Polis saldırıya geçti.

373 0

Haber Merkezi: Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden “güvenlik soruşturması” ve “arşiv araştırması” gerekçesiyle işten atılan Türkan Albayrak direnişe başladı.

Saat 13.00’te sağlık müdürlüğünün de içerisinde yer aldığı Sarıyer Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yaparak direnişe başlayan Albayrak, işine geri dönünceye kadar direnmeye devam edeceğini vurguladı.

Albayrak, okuduğu açıklamada 8 yıldır çalıştığı işinden tazminatsız bir şekilde işten atıldığını söyleyerek “2010 yılında direnerek kazandığım çalışma hakkımı elde edeli 8 yıl oldu. AKP hükümeti tarafından işten atılıp aynı hükümet tarafından işe alınıp, tekrar aynı hükümet tarafından üçüncü kezdir işten atılıyorum” dedi.

“Direnerek işimi ve onurumu kazandım”

Albayrak, geçmişte işten atılması ve direniş süreçleriyle ilgili şunları aktardı: “Türk Telekom’da haklarımı aradığım, tacize karşı çıktığım için 2004 atıldım. Mahkemeye başvurdum, kazandım. 2005 yılında Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde işe başlatıldım. Evime iki saatlik bu iş yerini özellikle seçmişlerdi. Sarıyer’den Paşabahçe’ye gitmeyeceğimi düşünmüşlerdi. Çalışma hakkımı kazanmıştım, gittim.

“Sendikaya üye olduğum için 2010 yılında tekrar işten attılar. Bu kez sadece mahkeme yolunu seçmedim. Paşabahçe Hastanesi önünde 118 gün çadır kurarak direndim, açlık grevi yaptım ve işimi, onurumu kazandım. İstanbul İl Sağlık müdürü evime yakın olan Sarıyer ilçe sağlıkta beni işe başlattı.”

“İktidar, direnen emekçiyi hazmedemiyor”

Kendisini o dönem işe alanların bugün işten atmasını teşhir eden Albayrak, “İktidarın bir türlü hazmedemediği direnerek işine dönen emekçidir. O yüzden ilk fırsatta beni işten attı” dedi. Albayrak, bu zorbalığa karşı işine geri dönünceye kadar direneceğini vurgulayarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Ardından oturma eylemine geçen Albayrak, hafta içi her gün çalıştığı birimde mesainin olduğu 13.00-17.00 saatleri arasında direnişinin süreceğini belirterek dayanışma çağrısı yaptı. Açıklamaya İnşaat-İş de destek verdi.

Polisten tehdit ve saldırı: Gözaltılar var

Basın açıklamasının ardından oturma eylemine geçen Albayrak, polisin saldırı tehditleriyle karşılaştı. Polisler tarafından “Açıklamayı yaptın git, yoksa müdahale edeceğiz” diye tehdit edilen Albayrak “Gitmiyorum” diyerek karşılık verip bekleyişe geçti.

Bir sürelik bekleyiş sonrasında polis saldırıya geçti. Albayrak’ı ve desteğe gelenleri gözaltına alan polis, Kızıl Bayrak muhabirinin de aralarında olduğu basın çalışanlarına GBT dayatmasında bulundu. Direnişin yanı sıra alanda basın açıklamasının da yasaklandığını belirten polis alanı tamamen abluka altına aldı.

Kaynak: Kızıl Bayrak 

Related Post

Mahle Metal’de grev kararı alındı

Posted by - 24 Ekim 2018 0
Haber Merkezi: İzmir Mahle Metal’deki TİS sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine Birleşik Metal-İş grev kararı aldı. İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi’nde bulunan ve…