TIR şoförü Malik Baran Yılmaz, “Ben yoksulların isyanını dile getirdim”

46 0

Haber Merkezi: Koranavirüs salgınına karşı devlet yetkililerinin “evde kal” çağrılarına karşı çalışmak zorunda bırakılan işçi-emekçinin evde hangi şartlarda kalabileceğini dile getirdiği ve “Beni virüs değil, bu düzen öldürür”  dediği için gözaltına alınıp serbest bırakılan TIR şoförü Malik Baran Yılmaz, “Ben yoksulların isyanını dile getirdim” dedi.

Devletin koronavirüse (Kovid-19) dair aldığı tedbirlere sosyal medyadan eleştiren ve “Beni virüs değil, bu düzen öldürür” dediği için Hatay’da gözaltına alınan TIR şoförü Malik Baran Yılmaz, ifade işlemleri ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
BirGün’e konuşan Yılmaz, ezilenlerin virüs gerçeği kadar geçim derdi sorunuyla karşı karşıya kaldığını, “Ben yoksulların isyanını dile getirdim. Kimseyi galeyana getirme derdim yok. Bunlar bizim gerçeğimiz. Söylediklerimin arkasındayım. Bizim dışarıda olmamız halk sağlığına tehdit. Emniyette ve savcılıkta bunları anlattım” dedi.
‘BU DÜZEN YOKSULLARI ÖLDÜRÜYOR’
Koronavirüs tehlikesi karşısında evde ve ailesiyle oturmak istediğini ama bunun mümkün olmadığını anlatan Yılmaz, “Bugün hangi TIR şoförüne, hangi emekçiye sorsanız ailesiyle oturmak ister. Ancak ailemin sağlığı için hem çalışmak zorundayım. Hem de onların sağlığı için onların yanında oturmam gerekiyor. Bu nasıl olacak? Bu düzenden kastım bu. Bu düzen yoksulları öldürüyor. Bu düzene karşı tedbir alınması virüs önlemleri kadar önemlidir” diye belirtti.
‘SOYLU HEDEF GÖSTERDİ’
Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarıyla Yılmaz’ın gözaltına alındığına değindi. Dönmez, “Biz avukatlar devreye girmesek, toplumsal dayanışma olmasa Malik Baran tutuklanabilirdi. Soylu ve iktidar sosyal medyada ve toplumda bu tür itirazların, çıkışların yayılmasını istemiyor. Bunun için sopa gösterdiler. Yapılması gereken sopa göstermek, toplumu korkutmak değildir. Gerekli tedbirleri almaktır” dedi.
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, videonun “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici” olduğunu savunuldu.

Related Post