TDİ: 3. Havalimanı’nda tutuklanan 5 sendikacı ve 30 işçi serbest bırakılsın!

126 0

Haber Merkezi: İş cinayetleri, kötü yaşam koşullarının düzeltilmesi için 3. Havalimanı’nda başlattıkları eylemden sonra gözaltına alınıp tutuklanan sendika üyeleri ve işçilerin serbest bırakılması için toplumun her kesiminden destek açıklamaları geliyor.

Tutsakların dışardaki sesi olan TDİ’de bir yazılı bir açıklama yaparak sendikacı ve işçilerin serbest bırakılmasını istedi.

TDİ açıklamasında;

”3. Havalimanı’nda tutuklanan 5 sendikacı ve 30 işçi serbest bırakılsın!

15 Eylül’de devletin “mega projesi” olan 3. Havalimanı’nda işçiler ayağa kalktı. Yataklarındaki tahtakuruları, her gün soğukta saatlerce bekledikleri servis ve yemek sıraları, açlık, yemeklerindeki kurtlar, ödenmeyen ücretler, formenler ve görevliler tarafından aşağılanmak artık canlarına tak etmişti. İnsanca yaşamak ve insani koşullarda çalışmak için sendikacılarla beraber iş bıraktılar. 3. Havalimanı’nın ana yüklenici firması olan İGA, jandarma komutanları ve kaymakamla görüşmeler yapıldı ancak işçiler hiçbir söz alamadıklarından direnişe devam kararı aldılar.
Aynı gece saat 03.00 sularında tespit edilebilen kadarıyla 680, işçilerin beyanına göre ise 2000’den fazla işçi jandarma baskınıyla gözaltına alındı. Koğuşlarının kapıları koçbaşlarıyla kırılarak, terlikleri ve pijamalarıyla yaka paça gözaltına alınan işçiler ve işçiler tarafından sahiplenilen iki İnşaat İş Sendikası yöneticisi günlerce beş karakolda alıkonuldu. Ardından sabah ise içeriye girmeye çalışan 2 İnşaat İş yöneticisi daha gözaltına alındı. Avukatlarıyla bile görüştürülmeyen işçiler ve aralarında Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’den Uğur Karadaş’ın da bulunduğu İnşaat İş Sendikası yöneticileri günlerce gözaltında tutuldu, nerede olduklarına dair bilgi bile verilmedi, ne aileleriyle ne de avukatlarla görüştürülmedi.
Ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 20 işçi ve 4 sendika yöneticisi 24 saat süren duruşmanın ardından hukuksuzca tutuklandı. Bu uygulamaların ardı arkası kesilmedi, 10 işçi ve DİSK Dev Yapı-İş başkanı Özgür Karabulut, şantiyedeki kamera görüntülerinin didik didik incelenmesi sonucunda tutuklandı.
Tutuklanan işçiler, İnşaat İş Sendikası yöneticileri Yunus Özgür, Özkan Özkanlı, Anıl Deniz Gider, İnşaat İş basın sözcüsü ve TDİ’den Uğur Karadaş ve DİSK Dev Yapı-İş başkanı Özgür Karabulut Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Silivri’deki cezaevlerine koğuş koğuş bölünerek birbirlerinden ayrıldılar. Burada da hukuksuz uygulamalar ve hak ihlalleri sürüyor.

İşçilerin insanca yaşama ve insani koşullarda çalışma talepleri cezalandırılamaz!
İnşaat İş ve Dev Yapı-İş yöneticilerinin görevlerini yapmaları, işçilerin yanında olmaları ve işçilerin haklı taleplerinin arkasında olmaları yargılanamaz!
Tutuklu işçiler ve sendika yöneticileri derhal serbest bırakılsın!

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi” denildi.

Related Post