Polis HDP’li milletvekillerinin yürüyüşünü engelledi

59 0

Haber Merkezi:  HDP milletvekilleri, 96 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven’e destek amacıyla Taksim Meydanı’ndan Galatasaray’a yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Milletvekilleri, “Tecrit kalksın Leyla yaşasın” yazılı önlükler giyerek toplanırken yürüyüşün önlenmesi için İstiklal Caddesi girişi polis tarafından kapatıldı. HDP’lilerin toplandığı otelin girişine kadar gelen polisler, milletvekillerini kuşatarak yürümelerini engelledi. Yürüyüşün gerçekleşmesi için yapılan tartışmada polis amiri HDP’li Meclis Başkan Vekili Mithat Sancar’a; “18 Ağustos 2018’den bu yana Taksim Meydanı’ndaki eylemlere izin vermiyoruz. Eğer size izin verirsem o 8 ayın hesabını veremem. Yasalara göre yürüyüşünüz yasak. Amacınız farkındalık yaratmaksa burada açıklama yapın.” dedi. Mithat Sancar da Anayasayı hatırlatarak yürüyüşün yasak olmadığını ve yaptıkları eylemin yasal olduğunu söyledi.

Mithat Sancar ile polis amirinin yapmış olduğu görüşmede “izin” çıkmayınca, milletvekilleri polis barikatlarına dağru yürüyüşe geçti. Polisin baskı, engelleme ve tacizi sonucunda milletvekilleri oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi sırasında Leyla Güven ile telefon görüşmesi yapan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan; “dostların, yoldaşların burada senin direnişini selamlıyor” diyerek mücadeleyi sahiplenme çağrısı yaptı.

Yürüyüşün engellenmesini oturma eylemi ile protesto eden HDP’li vekiller, daha sonra Taksim Hill Otel’de bir araya geldi.

Bir süre bekledikten sonra otelden çıkıp İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen bir grup vekil, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganıyla Galatasaray Meydanı’na doğru sembolik yürüyüş gerçekleştirdi.

Kaynak: Yeni Demokrasi

Related Post