Operasyonun sürdüğü Birlik’te tehdit: Sizleri bir evin içine koyup yakacağız

158 0

Haber Merkezi: Amed’in Lice ve Hani ilçelerinin kırsalında 65 mahalle ve mezrada ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, operasyonun sürdüğü Birlik Mahallesi’ndeki yurttaşlar, askerlerin kendilerine, “Sizleri bir evin içine koyup, evi ateşe vereceğiz” dediğini aktardı.

Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerinin kırsalında bulunan 65 mahalle ve mezrada 4 Ekim günü saat 06.00’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Bölgede başlatılan askeri operasyon da sürüyor. Operasyonun yoğunlaştığı Birlik (Çemê Elika) Mahallesi’nde askerlerin günlerdir kurduğu abluka ise hala kaldırılmadı.

Mahalledeki evlerin önünde askerlerin nöbet tuttuğunu ve kimsenin de dışarıya çıkmasına izin verilmediği kaydedildi. Mahallenin üst kısımlarının ise askerler tarafından sürekli bombalandığı bildirildi. Yine, iki gün önce mahallenin kırsal kesiminde yakılan ormanlık alanın da yanmaya devam ettiği belirtildi.

YAKLAŞIK 100 KOVA GÖTÜRÜLDÜ

Elektrik ve suların kesik olduğu mahallede, yurttaşların ihtiyaçlarını gideremediği aktarıldı. Ahırda çıkarılmayan hayvanların da yemlerin tükenmesinden kaynaklı açlıktan ölme ihtimallerinin olduğu kaydedildi. Yurttaşlara ait sebze bahçelerinin de askerler tarafından tahrip edildiği bildirildi. Yaklaşık 100 kovaya yakın toprak altında gömülen çökelek ve tereyağının da korucu ve askerler tarafından çıkartılıp, götürüldüğü öğrenildi. Korucu ve askerlerin yurttaşların evlerine girerek çay, şeker ve yağ aldıklarından dolayı, bu gıdaların da tükenme noktasına geldiği aktarıldı.

YURTTAŞLAR TEHDİT EDİLDİ

Askerlerin yurttaşları ölümle tehdit ettiğini belirten mahalle sakinleri, askerlerin kendilerine, “Sizi öldüreceğiz. Sizleri bir evin içine koyup, evi ateşe vereceğiz” tehdidinde bulunduklarını söyledi. Mahalle içerisinde çok sayıda zırhlı aracın olduğunu belirten mahalle sakinleri, yaşanan durumdan çok tedirgin olduklarını vurguladı.

Öte yandan iki gün önce akşam saatlerinde gözaltına alınan Mehmet Ali Oyunlu (82) ve Mehmet Oyunlu (45) adlı yurttaşların nereye götürüldüğü konusunda ise herhangi bir bilgi edinilemedi.

(Mezopotamya ajansı)

Related Post