Mercedes fabrikalarında İşçilerin kazanılmış hakları gasp edilmek isteniyor.

112 0

Haber Merkezi: Mercedes’in kriz bahanesiyle işçilerin altın ve erzak yardımını kesmek istemesi Aksaray ve Hoşdere fabrikasında işçilerin protestolarıyla karşılanıyor.

Kriz bahanesiyle işçilerin kazanılmış haklarına göz diken Mercedes yönetimi, Aksaray ve İstanbul’daki fabrikalarında protesto edildi.

Mercedes’in ekonomik daralma ve kriz bahanesiyle işçilere yılbaşında verilen çeyrek altının bu yılbaşı ve 2019’da verilmeyeceğini, erzak yardımlarının da kesilmek istendiğini belirtmesi işçilerin öfkesiyle karşılaştı.

Mercedes yönetimi 15 Ağustos itibariyle fabrikada yetkili olan Türk Metal Sendikası’ndan randevu talep ederek bunu bildirdi.

İşçilerin tepkiyle karşıladığı bu durum karşısında Türk Metal sınırlı eylemler yaparak bu hak gaspına izin vermeyeceğini söyledi.

Dün Esenyurt Hoşdere fabrikasında yemek molasında çatal kaşıklarla ses çıkarma eylemi yapıldıktan sonra iş çıkışında ise kısa mesafeli sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Aksaray fabrikasında da iş çıkışında yürüyüş gerçekleştirildi.

Bugün sabah ise Hoşdere ve Aksaray fabrikalarında sabah işbaşı yapılmadan önce eşzamanlı açıklamalar gerçekleştirilerek Mercedes yönetimine bu adımdan vazgeçmesi çağrısı yapıldı. Türk Metal yöneticileri tarafından yapılan konuşmalarda “Bu şirket hepimizin ekmek teknesi. Kimse kimsenin huzurunu bozmak istemiyor” ifadeleri de kullanıldı.

İşçiler ise “Altın erzak yoksa mesai de yok!” sloganıyla kararlılıklarını haykırdılar.

Üretimin aralıksız devam ettiği Hoşdere fabrikasında son 1 yıl içinde 400 işçi alındı. Sadece Ağustos ayında alınan işçi sayısının ise 80-100 dolayında olduğu belirtiliyor.

Kızıl Bayrak

Related Post