JİTEM “YENİDEN” FAALİYETE GEÇTİ!

392 0
Haber Merkezi: Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kendilerini JİT (Jandarma İstihbarat Teşkilatı) elemanı olarak tanıtan sivil giyimli askerlerin, haklarında soruşturma, dava ve kesinleşmiş hapis cezası bulunan yurttaşları ajan olmaya zorladığı öğrenildi.
90’lı yılların cinayet şebekesi Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) bu kez Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) olarak döndü. Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kendilerini JİT elmanı olarak tanıtan kişiler, kırsal mahallelerde aileler ve muhtarlar üzerinden bazı yurttaşlara ajanlık dayatmasında bulunduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre, JİT elemanı sivil giyimli askerler, haklarında “arama kararı, soruşturma, davası veya yargılandığı davada hüküm giyen” kişiler üzerinde bir çalışma yürütüyor. Söz konusu kişilere ulaşılmadığında ise, aile ve mahalle muhtarları aracılığıyla haber gönderilerek, istihbarat elemanı olmaları isteniyor.
‘YER SÖYLE DAVAN DÜŞSÜN’ TEKLİFİ 
JİT elemanları, HPG’lilerin yerini söylemenin karşılığında daha önce haklarında açılmış soruşturma, dava veya kesinleşmiş cezanın düşürülmesini teklif ediyor.
HAPİSHANELERDE DE YÜRÜTÜLÜYOR 
Bu uygulamanın hapishanelerde de yürütüldüğü belirtiliyor. JİT elemanlarının, hapishanelerde tutuklu ya da hükümlü olan kişilerle görüşerek, kendilerine yardımcı olmaları karşılığında haklarındaki cezaların düşürüleceği ve hapishaneden çıkarılacaklarını taahhüt ettikleri ifade edildi.
Kaynak: yenidemokrasi2.net

Related Post

TDİ: “Unutmadık, unutturmayacağız”

Posted by - 19 Aralık 2018 0
Haber Merkezi: 19-22 Aralık 2000’de hapishanelerde 28 devrimci tutsağın katledilişinin 18’inci yılında Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) tarafından, İHD İstanbul Şubesi’nde basın…

Yolcu otobüsü devrildi; 30 yaralı

Posted by - 25 Ekim 2018 0
Haber Merkezi: Diyarbakır Bingöl karayolunda yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 30 kişi yaralandı. Diyarbakır Bingöl karayolunda yağış nedeniyle kayganlaşan yolda yolcu otobüsü…