İZBAN’da grev kırıcılığı mahkemece durduruldu

110 0

Haber Merkezi: İzmir’de iş mahkemesi İZBAN grevini kırmak amacıyla sürdürülen tren seferlerinin durdurulması kararı aldı.

Demiryol-İş sendikası üyesi İZBAN işçileri 10 Aralık’ta greve çıkmışlardı. İşçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun karalamaları ve tren seferlerinin sürdürülmesi olarak ortaya çıkan grev kırıcılığı ile karşılaşmıştı. İZBAN grevine karşılık, taşeron firmada çalışan 7 emekli makinistle tren seferleri gerçekleştiriliyordu.

Grev kırıcılığına ilişkin bugün Karşıyaka 1. İş Mahkemesi’nde görülen davada, süren tren seferlerinin ihtiyati tedbir olarak durdurulması kararı verildi.

İZBAN işçileri mahkeme kararının ardından açıklama yaptı. Kararı sevinçle karşılayan işçiler “Bugün görülen davada, iş güvenliği ve sağlığı uzmanı ile makina mühendislerinden oluşan bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu rapor, sadece taşeron makinistler eliyle seferlerin yapılmasının iş güvenliği ve iş sağlığı açısından uygun olmadığını ispatlamış oldu” dedi. Mahkemede sendika avukatları, grevi kırmaya dönük bu uygulama ile İzmir halkının güvenliğinin tehlikeye atıldığını savundu.

İZBAN avukatı ise, bilirkişi raporunun hatalı olduğunu savunarak grevin kırılmasının 7 işçinin çalıştırılmasıyla mümkün olmadığını ve İZBAN seferlerinin devam etmesi gerektiğini öne sürdü.

Mahkeme sonucunda hakim, “ihtiyati tedbir” kararını kabul ederek, 7 taşeron işçinin uzun süre çalıştırılmasıyla seferlerin sürdürülmesinin iş güvenliğini ve yolcuların can güvenliğini tehlikeye attığı sonucuna vardı.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Related Post