İşsiz kalan TOFAŞ işçisinden açıklama…

81 0

Haber Merkezi: Tofaş’ın Me-Par ile arasındaki anlaşmayı feshetmesi üzerine işsiz kalan 97 işçi eylem yaptı.

Bursa’da bulunan Tofaş fabrikası, kriz gerekçesiyle Me-Par ile arasındaki anlaşmayı feshetti.

Anlaşmanın iptal edilmesi nedeniyle işsiz kalan TÜMTİS  üyesi 97 işçi dün (20 Kasım) Tofaş önünde yaptıkları basın açıklamasıyla işten atma saldırısını protesto etti.

2014 yılından beri fabrikada banttan inen araçları otoparka çekme işini yapan işçiler adına açıklama yapan TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Arslan, “Sendikamız toplu iş sözleşmesi yapılması için yasal müracaatlarını yaptı. Bu işçiler Me-Par nakliyattan sigorta oldukları için, Me-Par ile Tofaş arasında bir iş sözleşmesi yapıldı. Tofaş bu işçilerin çalışma ortamını ortadan kaldırıyor. Bu 97 kişinin yaptığı iş için Tofaş kendi elemanlarını yerleştirdi” dedi.

Arslan, işçilerin 1 aydır ücret alamadıklarını ve çıkarılırken kendilerine bilgilendirme dahi yapılmadığını belirterek, “1 ay süresince bu işçiler içeride boş bekletildi. Ancak bu süreçte TOFAŞ’ta her dakika banttan araba inmeye devam ediyor. Bu arabalar başkaları tarafından parka çekiliyor. Bu insanların hak ettikleri kıdem tazminatlarının ne şekil ödeneceğinin bilgisi yok. Bu insanların hakları işverenlerin iki dudağı arasında olmamalıdır” dedi.

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Related Post