İnşaat işçilerine işten atma tehdidiyle taahhütname imzalatılıyor

46 0


Haber Merkezi: 
Korona virüsünün hızla yayılmasıyla birlikte “evde kal” çağrıları yapılırken yaşamını idame ettirmek için çalışmak zorunda olan işçilere işten atma tehdidiyle taahhütname imzalatılıyor.

İnşaat İş Sendikası yaptığı açıklamayla Çekmeköy Ömerli’deki Koray Kasaba şantiyesinde çalışıp kampta kalan arkadaşlarına koronavirüs nedeniyle başlarına gelebilecek herhangi bir hastalık ya da ölümden şirketin sorumlu olmadığı şeklinde taahhütname imzalatıldığını belirtti.

İmzalatılmak istenen belgede şirketin korona için gerekli hijyen-sosyal mesafe önlemlerini aldığı, termometrelerle ateş ölçüldüğü, ek alan yapıldığı, yeterli maske ve eldiven dağıtıldığı, kampta kendi istekleriyle kaldıkları ve patronun koyduğu kurallara uyacakları belirtiliyor. İşçilerin başına gelebileceklerden patronların sorumlu olmayacağı, kendi rızalarıyla kaldıkları vurgulanıyor.

“İşçileri ücretli izne çıkarmak yerine rant-talan-sömürü hırsıyla işin devamını esas alan bu asalakların dayattığı sözkonusu taahhütnameyi imzalamayan işçi arkadaşlarımızın ise çıkışları veriliyor” diyen İnşaat İş, birçok şantiyede işçilerin içinde bulunduğu koşulları ortaya koyarak işçilerin ücretli izin talebinin karşılanmadığını vurguluyor.

Related Post

Kıyıma sudan başladılar.

Posted by - 9 Eylül 2018 0
Haber Merkezi: Çerkezköy-Kapaklı sınırları içerisinde kurulması planlanan ve sağlığa zararları bilimsel çalışmalarla da kanıtlanan kömürlü termik santralin ihtiyacı olan soğutma…