İlk Günün Bilinciyle Analar Hesap Sormaya Devam Etti.

188 0

Haber Merkezi: Devletin gözaltına aldıktan sonra kaybettiği evlatlarının akibetinin açıklanması, sorumluların cezalandırılması amacıyla Galatasaray meydanında oturma eylemine başlayan Cumartesi Anneleri 701. haftasında da hesap sormaya devam etti.

Polisin yığınak yaptığı meydana ulaşmak isteyen Cumartesi Anneleri’nin yürüyüşü Büyük Parmakkapı Sokak’ta polisler tarafından engellendi. Annelerin önünü kesen polis, eylemin “kanunsuz” olduğunu öne sürerek dağınılmaması halinde saldırmakla tehdit etti. Bunun üzerine anneler o sokakta yere oturarak kayıplarının akıbetini sordu.

MEHMET ERTAK’IN AKIBETİ SORULDU

Bu haftaki basın açıklamasını gözaltında katledilen Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak okudu. “701.haftadır gözaltında kaydedilen sevdiklerimizi arıyor ve kaybedenlerden hesap soruyoruz” ifadelerini kullanan Ocak, “701 haftadır kayıplarımızın akıbetini akıbeti açıklamadığı için, mezar yerleri gizlendiği için suçlular bilinmelerine rağmen cezalandırılmadıkları için Galatasaraydayız. 701. haftadır hak talep edenlere yönelmiş her türden şiddeti bertaraf etmekle ve adaleti sağlamakla görevli olan devletin, kendi yarattığı inkar, baskı ve şiddet ortamında hukuka, hakikate ve adalete ulaşamadığımız için Galatasaraydayız. 701 haftadır eksilemeyen yasımız, bitmeyen bekleyişimiz, tükenmeyen umudunuz, solmayan karanfillerimizle meydanlardayız. Mehmet Ertak’ın akıbeti açıklayıncaya ve onu kaybedenler evrensel hukuka uygun yargılanıncaya kadar bu dosya bizim için kapanmayacak. Bu dosyanın avukatı da Mehmet Ertak gibi kaybedildi ve 143 haftadır dosyasında hiçbir ilerleme yok” denildi. Ocak basın açıklamasını Ertak ve Elçi için adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak sonlandırdı.

 

Related Post