İHD İstanbul Şubesi: “Vefa Kartal’ın yaşamı, cezaevi idaresinin iki dudağı arasında”

193 0

Haber Merkezi: İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesi Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde Ölüm Orucu’da 90’lı günlere yaklaşan Vefa Kartal’ın sağlık durumu ve yaşanan sürece dair yazılı bir açıklama yaptı. İHD yaptığı açıklamada, Vefa Kartal’dan üç gündür haber alınamadığını ve yaşanacak olumsuzluklardan Adalet Bakanlığı’nın sorumlu olacağını belirtti.

İHD’nin açıklamasında şunlara değinildi;

”BASINA VE KAMUOYUNA

Ölüm Orucunun 88. Günündeki Vefa Kartal
Artık Ölümle Burun Buruna.
Yaşamı, Cezaevi İdaresinin İki Dudağı Arasında,
Cezaevi İdaresini Sorumluluğa Çağırıyoruz !

Ölüm orucunun 88. gününde bulunan Vefa Kartal, ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü ve 24 yıldır değişik hapishanelerin dört duvarları arasında yaşam mücadelesi veriyor. 24 yıl boyunca hapishane koşulları nedeniyle pek çok eyleme katıldığı için ciddi sağlık sorunları bulunan Vefa Kartal halen Tekirdağ 1 No lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuluyor. Bu kez hapishane koşulları nedeniyle ölüm orucu yapmadığını söylüyor. Ancak ölüm orucunu bırakması cezaevi idaresinin basit bir kararına bağlı. Vefa Kartal’ın yaşamı, cezaevi idaresinin iki dudağı arasında. Ölümünden ya da bu eylemi nedeniyle yaşayacağı sağlık sorunlarından cezaevi idaresi, Ceza ve tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı sorumlu olacak.
Vefa Kartal, kendisiyle ilk görüşen derneğimiz avukatına eylemi sonlandırmak için bir talebi olmadığını söylemiş olsa da, 26 Eylül günü yapılan son görüşme sonucunda, ölüm orucunu bitirebileceği bir zeminin oluştuğu konusunda hemfikir olunmuş, ancak bu zemin üzerinden koşulların oluşturulabilmesinin cezaevi idaresinin bazı düzenlemeler yapmasıyla mümkün olduğu tespit edilmiştir.
Bu görüşme sırasında; Vefa Kartal’ın yürüme güçlüğü çektiği, konuşurken sık sık göğsünü tutarak durduğu ve derin nefes aldığı, ancak bilincinin yerinde olduğu gözlenmiştir. Mesai saati bittiği için cezaevi idaresi ile aynı gün görüşme sağlanamamış, talep iletilememiştir.
28 Eylül günü cezaevi idaresi ile yapılan görüşmede bu durum ve talep kendilerine doğrudan iletilmiş, Vefa Kartal’ın bu eylemini sonlandırmasının basit ve geçici bir işlem ile mümkün olabileceği, o andan itibaren Vefa Kartal’ın yaşamının cezaevi idaresinin ellerinde olduğu ifade edilmiş ve cezaevi idaresinin olumlu tutum takınacağı yönünde bir kanaatle görüşme sonlandırılmıştır.
Halihazırda; Vefa Kartal’ın avukat görüş hakkı dolduğu için, vasi tayini yapılıp avukatı belirleninceye kadar kendisiyle avukat görüşü yapılması mümkün olmadığı gibi, ailesinin de görüş izin taleplerinin reddedildiği bilinmektedir. Vefa Kartal’ın son durumu hakkında doğrudan bilgi edinme yolları kapanmış bulunmaktadır.
Ölümle burun buruna gelmiş olan Vefa Kartal için saniyeler bile değerliyken, cezaevi idaresi tarafından bu bilinmesine ve son görüşmenin üzerinden üç gün geçmesine rağmen şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasından büyük bir endişe ve üzüntü duyuyoruz.
Vefa Kartal’ın yaşamı, cezaevi idaresinin iki dudağı arasında.
Cezaevi idaresini sorumluluğa davet ediyoruz. (01.10.18)

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
İSTANBUL ŞUBESİ”

Related Post

Akademisyenlere gözaltı operasyonu

Posted by - 16 Kasım 2018 0
Haber Merkezi: Bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Boğaziçi ve Bilgi Üniversitesi’nden çok sayıda akademisyen gözaltına alındı. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında…