İHD, 426’ncı F oturmasında, hasta tutsak Cemil Erdem’in durumuna dikkat çekti.

3 0


Haber Merkezi:
 İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) düzenlediği F oturmasının 426’ncısı sosyal medya üzerinden yapıldı.

Hasta tutsak Cemil Erdem’in durumuna dikkat çeken İHD, Osmaniye devlet hastanesinin hapishanede kalamaz raporu olmasına rağmen tahliye edilmeyen ve son aşamaya gelindiğinde acil tahliye edildiği günün ertesi yaşamını yitiren Sabri Kaya’ya duydukları üzüntüyü dile getiren açıklama da Sabri Kaya’nın tedavi imkanı varken tahliye etmeyenler ölümünden sorumludur denildi.

İHD açıklamasının devamında;

“Küresel bir salgın haline gelmiş olan Covid-19’un yaşam hakkını nasıl tehdit ettiği ortadadır. Hapishanelerin gerek fiziki gerek uygulamalardan kaynaklı dezavantajlarından dolayı, mahpuslar için bu tehdit çok daha fazladır. Buna rağmen, hapishanelerde alınan önlemler, bu noktada yaşanan eksikliklikler ve ortaya çıkan sorunlar, test ve vaka sayıları objektif ve şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmamakta bu durum mahpusların sağlık ve yaşam hakları konusunda endişelerimizi daha da artırmaktadır. Özgürlükleri kısıtlanan mahpusların böyle ciddi bir salgın karşısında korumasız bırakılması ne hukuka ne de hakkaniyete uygundur!
Bu yüzden hasta, engelli, yaşlı, sağlık durumu riskli olan tüm mahpusların derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz!
426. F oturmasında ağır hasta mahpus Cemil Erdem’in durumunu sizlerle paylaşıyoruz.
Halen Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan Cemil Erdem, 70 yaşın üzerindedir. Kısa süre önce tahliye olmuş bir koğuş arkadaşının aktardığı bilgilere göre; Cemil Erdem’in gırtlak kanseri, şeker, reflü, nefes almada zorlanma ve yüksek tansiyon gibi çeşitli kronik rahatsızlıkları vardır.
Yaklaşık 5 yıl önce gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat olmuştur. Bu ameliyat sırasında ses telleri zarar gördüğü için konuşamamakta, derdini, düşüncesini anlatamamaktadır. Bu durum içe kapanmasına ve psikolojik sorunlar yasamasına neden olmuştur. Ameliyat sonrasında ayrıca beslenmesi de bozulduğundan sağlığı giderek daha da bozulmus, tek başına hayatını idame ettiremeyecek hale gelmiştir. Cemil Erdem hali hazırda arkadaşlarının desteğiyle yaşamına devam edebilmektedir.
İleri yaşı ve rahatsızlıkları gözetilerek derhal serbest bırakılması gerekmektedir.
Biz insan hakları savunucuları olarak Cemil Erdem ve Covid-19 salgını nedeniyle tüm hasta mahpusların serbest bırakılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın!
Cemil Erdem Serbest Bırakılsın!
Hapishanelerde Sağlığa Erişimin Önündeki Tüm Engeller Kaldırılsın!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Hapishane Komisyonu”

Related Post

Yaşasın 1 Mayıs!

Posted by - 27 Nisan 2020 0
Haber Merkezi: Birgün değil her gün mücadele. Koronavirüs salgınının başladığı günden itibaren salgına karşı alınan “önlemler” sıralamasının dışında tutulan işçi-emekçi kesimler…