Hindistan: Maoistlerden Telangana Seçimlerini Boykot Çağrısı

133 0

Dünya : Salı günü yapılan bir açıklamada Hindistan Komünist Partisi (Maoist) 7 Aralık’ta yapılması planlanan Telangana Meclisi seçimlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu. Bazı medya kuruluşlarına gönderilen bir bildiride, Hindistan Komünist Partisi (Maoist), halkı “seçim” olarak adlandırılan aldatmacalara katılmama çağrısında bulundu.

HKP-Maoist’in Telangana Eyalet Sekreteri Haribhushan adına yapılan açıklamada, bütün siyasi partilerin izlediği politikalarla ilgili açıklamalarda bulunuldu.

İktidardaki Telangana Rashtra Samithi’nin (TRS) son Meclis seçimlerinde verdiği sözleri yerine getirmediğini ileri sürerek, halkın hoşnutsuzluğunun arttığını söyledi. Başbakan K. Chandrasekhar Rao, görev süresinin sona ermesinden dokuz ay önce Meclisin çözümsüzlüğü üzerine erken seçimlere gitti.

Haribhushan’da Maha Kutami ya da Büyük İttifak ve Bahujan Sol Cephesi’ni (BLF) eleştirdi. Kongre ve Telugu Desam Partisi’nin birliği ile hiçbir şey elde edilemeyeceğini söyledi.

Açıklamada, Maoist lider, HKP ve Telangana Jana Samithi gibi partilerin, Maha Kutami adına Kongre ve TDP ile elele seçime katılmasının burjuvazilere oy vermek olduğunu söyledi. Açıklamada, Sol partilerin halkın temel sorunlarını unuttuğu ve devrimci mücadeleyi iktidarın vereceği mevki için mücadele etmekten vazgeçtiklerini iddia etti.

Maoist hareket son on yılda Telangana’da büyük ölçüde zayıfladı. Ancak, geçen ay komşu Andhra Pradesh’de bir vekil ve eski bir vekilin öldürülmesinin ardından, güvenlik kurumları Telangana’da büyük bir alarma geçti.

İstihbarat kurumlarının, seçim kampanyası sırasında Maoistlerin olası saldırılarına karşı Telangana’daki politikacıları uyardığı bildirildi.

Telangana Polis Genel Müdürlüğü (DGP) Mahender Reddy ve Haydarabad Komiseri Anjani Kumar, eyaletteki diğer birçok kıdemli polis memuru ile birlikte defalarca Maoistlerin artan etkinliği karşısında Maoistlere, “devletten yardım sağlayacağı” konusunda güvence vererek, “teslim olmalarını ve toplumda normal bir yaşam sürmelerini” istedi.

Kaynak: Redspark

Related Post