HDP belediyelerine işgal operasyonu: eşbaşkanlar gözaltına alındı.

23 0

Haber Merkezi: Rojava’ya başlatılan işgal saldırılarıyla paralel olarak K. Kürdistan’da da devlet terörü hızını arttırdı.

HDP il-ilçe, üyelerine yapılan operasyonla onlarcası gözaltına alındı, tutuklandı. Son olarak bu sabah HDP belediyelerine yapılan işgal operasyonunlarında, Hakkari ve Yüksekova ilçesi, Mardin’in Nusaybin ilçesi, Van’ın Erciş ilçe belediye Eşbaşkanları gözaltına alındı.

HAKKARİ’DE EŞBAŞKAN GÖZALTINA ALINDI
Hakkari belediye binasına özel hareket polislerince baskın yapıldı. Belediye binasında aramalar devam ederken, Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman’ın da evine baskın yapıldı. Karaman gözaltına alınırken, belediye binasında aramalar devam ediyor.
Yükeskova Belediyesi Eşbaşkanları Remziye Yaşar ile İrfan Sarı da gözaltına alındı.
KRİZ MASASINA BASKIN BELEDİYEDE ARAMA 
Mardin’in Nusaybin İlçe Belediyesi Eşbaşkanı Semire Nergiz ve Ferhat Kut’un evlerine baskın yapıldı. Her iki eşbaşkan da gözaltına alındı.
Nusaybin’de yaşanan mağduriyetleri gidermek amacıyla belediye tarafından kurulan “Kriz Merkezi” de baskın düzenlenen adresler arasında. Baskın sırasında polisler burada çalışan kişileri darp etti. Polislerin, bir belediye çalışanının burnunu kırdığı, bir diğer personeli ise çenesinden yaraladığı öğrenildi.
Merkezin kapısını kırarak, maddi hasara neden olan polisler, merkezdeki diğer çalışanları ise yere yatırarak darp etti. Buradaki baskında, Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan gözaltına alındı.
Gözaltına alınan eşbaşkanlar ve meclis üyesinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu bildirildi. 3 kişinin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürülmesi bekleniliyor.
Kentteki gözaltı sayısının daha fazla olduğu aktarıldı.
Polis sabah saatlerinde belediye binasında da arama yapmaya başladı.
ERCİŞ BELEDİYE EŞBAŞKANLARI GÖZALTINDA 
Van’ın Erciş İlçe Belediyesi Eşbaşkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Eşbaşkanlar yanı sıra Meclis üyesi Erhan Akbaş, İlçe Eşbaşkanları Hicran Kandemir, Şakir Asıl ve Baran Karaca adında bir genç evlerine yapılan bakınla gözaltına alındı.
Kaynak: MA

Related Post