Gözaltındaki İnşaat İş Yöneticileri Açlık Grevinde.

118 0

Haber Merkezi: 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin yaşanan iş cinayetleri, kötü çalışma koşullarına çözüm bulunması için başlattıkları eyleme jandarma müdahale etmiş yüzlerce çalışan gözaltına alınmıştı.

14 Eylül Cuma gününden beri gözaltında olan işçi ve sendika yöneticilerinin insani talepleri de karşılanmıyor. Bu durumu protesto eden gözaltındaki sendika yöneticileri yaptıkları basın açıklamasıyla açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Açlık grevindeki işçileriler açıklamasında:

”Basına ve kamuoyuna;

Gözaltına alındıkları 14 Eylül Cuma gününden beri sendika yöneticilerimizin ve işçilerin insani talepleri karşılanmıyor ve anayasal hakları ihlal ediliyor.

Öyle ki, gözaltındaki işçi ve sendikacılar avukatları ile görüştürülmüyor, avukatlara ise gözaltındakiler ilgili hiçbir bilgi verilmiyor. Karakol karakol gezerek yakınlarından haber almaya çalışan aileler de kocalarının, oğullarının, akrabalarının nerede olduğuna dair net bir bilgiye ulaşamıyorlar. Gözaltındaki işçilerin isim listelerine de yine aynı şekilde ulaşılamıyor.

3. Havaalanı Şantiyesi Direnişi’ni kırmak için, binlerce işçiyi ve onların temsilcisi sendikacıları gerek şantiyede gerekse gözaltında insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya bırakarak yılgınlık ve korku ortamı yaratmak isteyen burjuvaziye ve onun devletine pabuç bırakmayacağız!

Bu irade ve kararlılığı vurgulamak için, sendika yöneticilerimiz Yunus Özgür ve Deniz Gider ile Türkiye İşçi Partisi’nden Yusuf Yılmaz’ın gözaltındaki işçi ve sendikacıların haklarının ihlali durduruluncaya kadar açlık grevine başladığını kamuoyuna ilan ediyoruz.

Bizi yıldırmayacak, teslim alamayacaksınız!

Kavga, sokak, direniş, yaşasın İnşaat-İş!”

Related Post