Gözaltına alınan devrimcilere işkence…

174 0

Haber Merkezi: İstanbul Ataşehir’de 16 Aralık günü sokak ortasında işkenceyle gözaltına alınan ve emniyette de işkence gören Birgül Mızrak ve Göksel Dilibal’ın gözaltı süreleri uzatılırırken, avukatlarıda polis tarafından darp edildi.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, müvekkillerinin gözaltı sürelerinin 4 gün daha uzatıldığı belirtildi.

EHB açıklamasında: “Müvekkillerimiz gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılması için hakimlikçe dinlenmesi gerektiğinden adliyeye getirildiler. Fakat adliye içerisinde dahi müvekkillere ‘ters kelepçe’ takılmasından vazgeçilmedi. Bu duruma itirazlarımıza rağmen TEM polisleri müvekkillere işkencede ısrar etmiştir. İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi işkenceye ve yapılanlara müdahale etmemiş ve bu suça ortak olmuştur. Müvekkillerimiz hakimlikçe dinlenildiği esnada onlarca TEM polisi duruşma salonuna alınmış, fakat müdafiliklerini üstelenen büromuz avukatlarından Kader Tonç’un işlemlere katılması engellenmiştir. Kader Tonç; işkenceyi seyreden Sulh Ceza Yargıcının emri ile TEM polislerince darp edilerek dışarı çıkarılmıştır. Meslektaşımız ile beraber hukuksuzluğa karşı çıkan ÖHP’li meslektaşlarımız da aynı uygulamaya maruz kalmıştır. Gözaltı kararının bu şekilde uzatılması işkenceye devam etme amacını taşımaktadır. Tüm kamuoyunu bu insanlık suçu karşısında duyarlı olmaya çağırıyoruz.” dedi.

Ölümsüzlerin Ve Tutsakların Sesi Platformu’da yaptığı açıklamada TEM şubede devrimcilere yapılan işkencelere karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

 

Related Post

Kürdistan Sosyalist Partisi’ne saldırı

Posted by - 25 Ekim 2018 0
Haber Merkezi: Manisa’da ırkçı bir grup tarafından Kürdistan Sosyalist Partisi’ne saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda büronun dış kapısı kırıldı, parti aleyhinde sloganlar atıldı.…