Filipinler: Yeni Halk Ordusu eylemlerini arttırdı.

290 0

 

Çeviri: Yeni Halk Ordusu (NPA) Duterte falizminin saldırılarını yoğunlaştırılmasına karşı taktiksel saldırılarla yanıt veriyor.

Yeni Halk Ordusu, doğu Vişnyasında son haftalarda dört başarılı eyleme liderlik etti. NPA Efren Martires Komutanlığına göre, eylemler Halk Savaşı’nın askerileşmesine ve Duterte-ABD diktatörlüğünün yoğunlaşan saldırılarına iyi yanıt olduğuna işaret ettiğini söyledi.

9 Kasım’da Yeni Halk Ordusu (NPA-AOC) ait Arnulfo Ortiz Komutanlığı Kızıl savaşçıları Samarl içinde Barangay San Nicolas, San Jose Sityo Galutan içinde 63. Birleşmiş Piyade Taburunun operasyona çıkan askerine taciz eylemi düzenledi. Eylemde iki asker yaralandı. Ertesi gün, 10 Kasım’da bir NPA gerilla birimi, Barangay Salvacion, Can-avid, Doğu Samar’daki operasyonlara katılan 14. BI askerlerini karşı eylem gerçekleştirdi. Bu eylemde de iki asker yaralandı.

Bu arada, 18 Kasım’da, AOC-NPA 52. BI CAA’nın unsurlarına Barangay Buenavista, San Jorge, Batı Samar’da eylem düzenledi, CAFGU’nun [1] iki paralı askeri öldürüldü ve bir diğeri yaralandı.

NPA savaşçıları 20 Kasım’da Barangay Concepcion’a giden 14. BI birliklerini de taciz etti. Askerler Barangay Nawi’deki operasyonlardan dönüyordu ve Barangay Concepcion’da kullandıkları okula döndüler. Paranas halkı sivil yerleşimlerin ve okulların uzun süredir operasyonlara çıkan askerlerin kışlaları olarak kullanıldığını ve halkın bundan şikayetçi olduğunu söyledi. Barangay halkı olarak sivil tesislerinin kullanımının uluslar arası insan hakları anlaşmasına aykırı olduğununu biliyoruz.

Ka Karlos Manuel
NPA – Doğu Vilayetleri (Komuta Erfren Martires)

[1] (Vatandaş Silahlı Kuvvetleri Coğrafi Birimi: Vatandaş Ordu Kuvvetleri Coğrafi Ünitesi, bunlar Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin yardımcı kuvvetleridir)

Kaynak: RedSpark

 

Related Post