Elazığ Hapishanesi’nde Selam Vermek İşkence Sebebi Oldu

95 0


Haber Merkezi: 
Elazığ hapishanesinde kalan hasta tutsaklardan Mehdi Boz, MA’na gönderdiği mektupta hasta olmasına rağmen ihtiyacı olan eldivenin ve kendisine gönderilen Cüneyt Kahraman’ın “Yaralı Yürekler” isimli şiir kitabının “Halkı isyana teşvik ediyor” denilerek hapishane idaresi tarafından yasaklandığını ve kendisine verilemediğini aktardı.

Cüneyt Kahraman’ın  “Yaralı Yürekler” isimli şiir kitabın “Örgüt propagandası ve halkı isyana teşvik ediyor” denilerek verilmediğini belirten Boz, “Şiir kitaplarının yasaklı olduğu mekanlarda yaşıyoruz. Bulunduğumuz mekanlarda birçok hak gaspıyla karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tutuklu Mehdi Boz mektubunda hak ihlallerini şu şekilde sıraladı:

“Sosyalist basın ve yayınları alamıyoruz. Kitap sınırlaması var.

* Her yerde ziyaretler bir saat burada hala 35-40 dakikayla sınırlı. Sohbet hakkı daha yeni bir haftadır uygulanmaya başlandı, o da ayda iki defa 45 dakika.

* Yeni Yaşam Gazetesi’ni ayda sadece 10 tane veriyorlar. Evrensel Gazetesi zaman zaman veriliyor” diye ekleyen Boz, telefon görüşüne çıkarken karşılaştığı arkadaşına selam veren Fırat Akgül’ün gardiyanlar tarafından havalandırmaya çıkarılarak dövüldüğünü aktardı.

Son süreçte Gebze hapishanesinde yaşanan saldırıların başka hapishanelerde de artarak devam etmesine sessiz kalınmamasını isteyen tutsaklar kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

Related Post