Devletin Kaypakkaya Korkusu Çeşme Yıktırdı

644 0

Haber Merkezi: Elbistan’ın Demircilik kasabasında bulunan ve 1976 yılında Devrimci Halkın Birliği-DHB’li gençler tarafından yaptırılan ve köylülerin onarımıyla bugüne gelen Kaypakkaya Çeşmesi, Elbistan Savcılığı kararıyla jandarma eşliğinde dozerlerle yıkıldı. Kaypakkaya Çeşmesi’nin yıkılma zamanı ise manidar. Alevi ve muhalif kimliği ile tanınan Demircilik Kasabası’na Muharrem Ayı içerisinde böyle bir saldırının gerçekleşmesi faşizmin politik ve inançsal kimliğe yönelik bir saldırısıdır ve tesadüf değildir.

‘KAYPAKKAYA KİMLİĞİMİZDİR, KİMLİĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

12 Eylül AFC’si döneminde dahi yıkılamayan İbrahim Kaypakkaya çeşmesinin yıktırılması köylüler tarafından tepki ile karşılandı. “Bugün çeşmemizi yıkanlar yarın evlerimizin içine girip daha başka neler yapmaz ki, Demirciliğin eskiden Faşizme karşı mücadele eden Alevilere karşı yapılan dinci gerici saldırılara karşı en başta mücadele eden bir ruhu vardı bu ruhu ezmek istiyorlar.
Kaypakkaya onurlu devrimci namuslu bir önderdir, kimliğimizdir kimliğimize sahip çıkacağız” diyerek tepkileri dile getirdiler.

(Yeni Demokrasi)

Related Post

Akademisyenlere gözaltı operasyonu

Posted by - 16 Kasım 2018 0
Haber Merkezi: Bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Boğaziçi ve Bilgi Üniversitesi’nden çok sayıda akademisyen gözaltına alındı. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında…