Cumartesi Anneleri 709’uncu haftasında Hüseyin Toraman’ın akıbetini sordu.

161 0

Haber Merkezi: Cumartesi Anneleri, 709. haftasına giren eylemlerinde, 1991 yılında gözaltında kaybedilen Hüseyin Toraman’ın akıbetini sordu.

AFC döneminde gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren tarafından okunan basın açıklamasında, Türkiye’de kaybedilen yüzlerce insanın akıbetinin açıklanmadığı ve katillerin cezalandırılmadığına dikkat çekilerek, “Tam da bu nedenle 709 haftadır yaptığımız basın açıklamaları ile hakikatin açığa çıkartılması ve adaletin sağlanması için kamuoyu oluşturma hakkımızı kullanıyoruz” denildi. Bu çabalarının da 10 haftadır engellenmeye çalışıldığına, Galatasaray Meydanı’nda basın açıklamalarını engelleyenlerin suç işlediğine dikkat çekilen açıklamada, 1991 yılında gözaltında kaybedilen Hüseyin Toraman dosyası paylaşıldı.

24 yaşındaki Toraman’ın “1 Mayıs için bildiri hazırlama” suçlamasıyla arandığı aktarılan açıklamada, Toraman’ın kaybedilmesi şöyle anlatıldı: “27 Ekim 1991 sabahı İstanbul/Kocamustafapaşa’daki evinin önünden silahlı, telsizli, sivil giyimli kişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı Beyaz Toros’a zorla bindirilerek kaçırıldı. Olay mahallelinin, esnafların ve evin penceresindeki Hüseyin’in eşinin gözü önünde gerçekleşti. Görgü tanıkları polisi arayarak yaşananları anlattı ve silah zoruyla kaçırma ihbarında bulundu. Tanıklardan bilgi alan polisler, bir esnafın işyeri telefonundan yaptıkları görüşmeler sonrasında olaya müdahale etmeden ayrıldı.”

Açılan soruşturmaların zamanaşımı gerekçesiyle kapatıldığı, İHD avukatının yaptığı itiraz sonucu yeniden açılan soruşturmanın da sürüncemede bırakıldığı belirtilen açıklamada, Toraman dosyasındaki cezasızlığı sonlandırmanın devletin yasal zorunluluğu olduğuna dikkat çekildi ve “Hakikat ve adalet talebimiz gerçekleşinceye kadar kayıplarımızı aramaktan ve kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!” denildi.

Açıklamanın okunmasının ardından Hüseyin Toraman’ın annesi Hatice Toraman konuştu. Görüştüğü devlet yetkililerinin kendisini kandırdığını anlatan Toraman “Devlet oğlumu kaybetti” dedi, hak arama mücadelesini önlemek için uygulanan baskı ve teröre dikkat çekti.

Konuşmaların ardından eylem 710’uncu haftada buluşmak üzere sonlandırıldı.

Related Post