Anayasa Mahkemesi Hasan Gülbahar hakkında “hak ihlali” kararı verdi

109 0

Haber Merkezi: 12 Eylül 1980 Askeri Faşist Cuntası (AFC) öncesi birdosyadan hakkında müebbet hapis cezası verilen, 16 Şubat1981 yılında bu dosya kapsamında tutuklanan TKP/ML davatutsağı Hasan Gülbahar ceza infazı nedeniyle 29 yılhapishanede kalmış, hala da kalmaya devam etmektedir.

Hasan Gülbahar yürürlüğe giren 3717 sayılı TMK’nın geçici1. maddesi gereği Ağustos 1991 tarihinde “şartlı” tahliyeolmuştur. Hasan Gülbahar Mart 1995 tarihinde yeniden “suç” işlediği gerekçesiyle gözaltına alınıp Kayseri DGM tarafındantekrar “yargılaması” yapılmıştır. Önceki davaları da göz önünealınarak “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla 18 yıl 9 ay hapiscezasına çarptırılmıştır.

ADALET BAKANLIĞI’NIN KARARA İTİRAZI

Bu hüküm sonrasında tekrar uyarlanarak 12 yıl 6 ayadüşürülmüştür. Bu karar infaz aşamasındayken “7 Kasım 1982 tarihinden önce işlemiş olduğu bir suç dolayısıyla hürriyetibağlayıcı cezaya mahkum olan kişi hakkında, mahkum olduğucezanın infazı sürecinde koşullu salıverildikten sonra denemesüresi içinde işlediği yeni bir suç nedeniyle koşullu salıverilmekararı geri alınmayacaktır” hükmünü barındıran 6459 sayılıyasa gereğince Gülbahar’ın avukatları tarafından yenidenbaşvuru yapılmış ve Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Mayıs2013 tarihinde Gülbahar’ın tahliyesine karar vermiştir.

Ankara 12. ACM’nin verdiği kararı “hukuğa aykırı” bulanAdalet Bakanlığı “kanun yararına bozma” yoluna gitmiş vekararı bozmuştur.

AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI

Gülbahar 30 yılı aşkın bir süre hapishanede kalmasına vehakkında verilen müebbet cezasını doldurmasına rağmen, kendisine verilen 12 yıl örgüt yöneticiliği “cezası”nın bu 30 yıl içerisinde değerlendirilmesi gerekirken, tahliye edilmemişkeyfi bir şekilde halen hapishanede tutulmaktadır.

Avukatı Gül Altay ve Metin Narin’in 2014 tarihinde AnayasaMahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlanmış ve AnayasaMahkemesi anayasanın 19. maddesinde yer alan “kişi hürriyetive güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar vermiştir. Avukatlarının  ilgili kararı Ankara 12. ACM’ye götürerektahliye talebinde bulunacağı belirtildi.

AİLESİ VE YOLDAŞLARINDAN KAMUOYUNA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Hasan Gülbahar dünyanın en uzun süre hapis yatan politiktutsaklarından biri olduğu gibi tutsaklık koşullarının getirmişbir dizi sağlık sorunu yaşaması sebebiyle de hasta tutsaklararasında yer alıyor. Ailesi ve yoldaşları Gülbahar özgülündedevletin kendi yasasını bile uygulamamasının bir keyfiyetolduğunu vurgulayarak tüm devrimci, demokrat, ilericikamuoyunu Hasan Gülbahar’ı sahiplenmeye çağrı yaptı.

Related Post