3’üncü Havalimanı İşçileri Maaşlarını Alamadıkları Gerekçesiyle İş Bıraktı

139 0

Haber Merkezi: İki gün önce logar çukurunda bir işçinin cesedinin bulunduğu, kötü çalışma koşulları nedeniyle başlattıkları eylem sonrası onlarcası tutuklanan havalimanı İşçileri bu sabahta maaşlarını alamadıkları için iş bıraktı.

3. Havalimanı şantiyesinde İGA bünyesinde faaliyet gösteren DGS firmasında çalışan inşaat işçileri, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.

3. Havalimanı’nı inşaa eden İGA’ya bağlı taşeron şirket DGS bünyesinde çalışan 100’e yakın işçi, Ağustos ayından bu yana maaşlarını alamamalarına tepki gösterdi. Tepkiler üzerine bir firma yetkilisinin “Maaşlar ödenecek, işine gelmeyen çalışmasın” açıklamasını inandırıcı bulmayan işçiler bugün sabah saatlerinde iş bırakarak oturma eylemi başlattı. İşçiler daha sonra taleplerini iletmek için İGA yetlilileriyle görüşme yaptı. İşçilerin maaşlar ödenene kadar eylemlerini sürdürecekleri öğrenildi.

İşçilerin eylemiyle ilgili bilgi veren İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Ali Öztutan, inşaat işçilerinin geçtiğimiz ay başlattığı eylemdeki taleplerinin karşılanmadığını belirterek, “Kısa bir süre önce inşaat işçileri kölelik koşullarına karşı isyan etti. Bu eylemden sonra işçilerin talepleri görmezden gelindi. İşçiler, sendikacılar tutuklandı. Aslında oradaki sorunlar devam ediyor. İşçilerin en temel hakları verilmediği sürece oradaki mücadele sürecektir. Bu haklardan kimse geri adım atmayacaktır. Baskıyla kölelik kampı sürmez.” ifadelerini” kullandı.

Related Post