1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali Yarın Başlıyor.

262 0

Haber Merkezi: Anadolu’dan gelen yoksul halkın barınma hakkına sahip çıkan devrimciler Ümraniye sırtlarında bulunan ve ismini 77’ kanlı 1 Mayıs’tan alan 1 Mayıs Mahallesi’ni inşa etmeye başladı. Kollektif yaşamın örgütlendiği mahalle devletin hedefi haline geldi. Zamanın devlet yetkilileri, “devlet olarak sisteme alternatif gösterilen böyle bir oluşuma asla izin vermeyeceğiz” açıklamaları sonrası saldırılar başladı.

Birçok kez yıkılan ve tekrar inşa edilen mahalleye 2 Eylül 77’de daha ağır bir saldırı gerçekleşti. Devletin bu saldırısı sonucu iki günlük bebeğinde aralarında olduğu 12 insan katledildi. Katliamın yaralarını saran 1 Mayıs Mahallesi halkı kazandıkları alanları terk etmeyerek mahalleyi yeniden inşa ettiler.

80’ AFC’si sonrası ismi “Mustafa Kemal Mahallesi” olarak değiştirilen Ümraniye sırtlarındaki 1 Mayıs Mahallesi’nde 15 yıl önce başlanan Kuruluş Yılı Festivali’nin bu sene 16’ıncısı düzenlenecek.

Herkesi, 2 Eylül 77’de canları pahasına haşam ve barınma haklarına can pahasına sahip çıkanların direniş bilinciyle festivale katılmaya davet ediyoruz.

Related Post